Otomasyon Çeşitleri ve Kullanılmasının Amaçları Nelerdir?

Sanayide, yönetimde ve birçok alanda insan emeği olmadan teknolojik aletlerle otomatik işleyen sisteme otomasyon denir. Otomasyon kelimesinin kökü Fransızcadır. Bu sistemde iş makine ve insan arasında ortaklaşa yapılır.

Hangi faktör daha etkiliyse yani insan emeğimi yoksa otomatik makineler mi bununla otomasyon seviyesi belli olur. Sanayi devriminde üretmek sadece yeterli iken tüm dünyanın bir pazar haline dönüşmesi ile üretimde verim, kalite, hız ve süreklilik ön plana çıkmıştır.

Otomasyon 2.Dünya Savaşından sonra da önemli bir ivme kazanmış Batılı ülkeler kalkınırken olumsuz sonuçları da olmuş. İşçi emekleri hiçe sayılmış düşük ücrete işçiler sömürülmeye başlanmıştır. Ayrıca vasıfsız elemanlara ihtiyaç azalmış böylece işsizlik baş göstermiştir.

Otomatik denetimlerde işi yapacak olan makinelere önceden yapacağı iş programlanır. Böylece üretimde yaşanacak herhangi bir sapma durumunda sistem kendini otomatik düzeltecektir. Eğer bir fabrikada otomasyon sistemi varsa bilgisayar ekranından üretimin işleyişini ve herhangi bir arıza durumunu, üretilen ürün miktarı gibi fabrikaya ait birçok bilgiye erişimi sağlar.

Otomasyon Çeşitleri Sabit Otomasyon

Üretimin başka herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadan çalışmasıyla oluşan otomasyon türüdür. Yapılan ürün tasarımı ürünün hayatı boyunca aynı kalmalıdır.

Avantajları

Makineler imalat için yapılmaktadır. Üretilen parçalar hızlı ve verimlidir.

Dezavantajları

Esnekliği yoktur.

Programlanabilir Otomasyon

İşlemler program tarafından denetlenir. Yüksek yatırım gereklidir. Değişikliğe daha yakın ve daha esnektir sabit otomasyona göre.

Dezavantajı

Her yapılacak parçadan önce sistemde kurulum yapılması gerekir. Esneklik artarken üretim hızında düşüklük görülür.

Esnek Otomasyon

Üretimde yer alan zaman ayarı bulunduran görevleri istenildiği zaman değiştirilen otomasyon çeşididir. Aynı anda istenildiği zaman parçalarda ekleme ya da çıkarma gibi işlemler söz konusudur. Programlanabilir üretimden daha gelişmiştir.

Değişiklikler yapıldığında zaman kaybı söz konusu değildir. İlk yatırım bakımından maliyet yüksektir. Değişik ürünlerin üretimi mevcuttur. Hız ve esneklik açısından sabit otomasyon ile programlanabilir otomasyon arasında özelliklere sahiptir

Neden Otomasyona İhtiyaç Vardır?

İnsanları tehlikeli ortamlardan uzak tutmak için ve maliyet süresini kısaltmak için yapılır. Hatalı üretilebilecek ürün sayısını en aza indirmek için. İşçi sayısını azaltmak için. Otomasyon ürün kalitesini arttırır ve verim yükselir. İnsanların her alana girmeyerek güvenliği sağlar. Güncel kalır.

Otomasyon Nerelerde Kullanılır?

Otomasyon gündelik hayatta her yerdedir. Sıkça kullanılmaktadır. Güvenlik sektöründe, bilimsel uygulamalarda, iş yerlerinde, ceplerde(cep telefonu), lojistikte, evde(buzdolabı, çamaşır makinesi vs), sağlık sektöründe, asansörlerde, atmlerde.

Masaüstü Bilgisayarın Popülerliğini Kaybetmesinin 5 Nedeni

Son beş yılda dizüstü bilgisayarlar çok hızlı bir şekilde çoğaldı ve masaüstü bilgisayarlar neredeyse tamamen raftan kalktı. Çünkü insanlar teknolojiyi küçültmek ve cebine koymak istiyor. Artık kaba ve büyük teknolojiler raftan kalkıyor. Nedenmiş şimdi öğrenelim. İşte 5 farklı neden.

1. Daha Rahat

Eğer masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız teknolojiniz eve bağlı kalıyor. Fakat dizüstü bilgisayar size her yerde eşlik ediyor. İstediğiniz yerde açıp kullanılıyor. Mesela bir lokantada yemeğinizi yerken bir yandan da bilgisayarınızı kullanabilirsiniz. Kısaca masaüstü sizi bir yere bağlar ve zaman kaybıdır. Dizüstü bilgisayar ise size zaman kazandırıyor. Yani basit bir mantık kurarsak dizüstü bilgisayar sizi iki adım ileriye taşıyor.

2. Telefonların Çıkması

Telefonlar yaygınlaşınca masaüstünün zamanı doldu. Yani yeni çıkan her şey eskinin önünü kapattı. Kocaman bilgisayarlarla yapılan işlemler ufacık akıllı telefonlarla da yapılmaya başlandı. Mesela bilgisayarla yatırılan bir fatura telefonla da yatırılır hale geldi. Cebimizdeki telefon masadaki kocaman bilgisayarla eşdeğer hale gelince çoğunluk cebi tercih etti.

3. Taşınabilirlik

Masaüstü bilgisayarın en büyük negatifi ise taşınma problemi oluyor. Bir tarafta masadan kımıldamayan koca bir bilgisayar öbür yanda çantada taşınan bir bilgisayar oluyor. Dolayısıyla çoğunluk çantada taşımayı tercih ediyor. Masaüstünün ise tek iyi yanı ucuz olması. Ucuz olduğu için internet kafe ve evde oyun için kullanılmaya başlandı.

4. İhtiyaç

Çoğu insanın ihtiyacı çok büyük ve mükemmel bir bilgisayar değil yanında gezdireceği ufak işler görebilen aletler oldu. Yalnızca bir ofis gibi programlar kullanan kişiler de dolayısıyla dizüstü bilgisayar tercih ediyor. Nesil değiştikçe ihtiyaçlar ve zevkler de değişiyor.

5. Batarya

En önemli özellik ise şarj ve batarya olmasıdır. Şarj ediliyor ve dolayısıyla bir prize bağlı kalmıyorsunuz. Bu da çok önemli oluyor. Bilgisayarı açmak için illa ki yanınızda bir priz olmasına gerek kalmıyor. Kısaca masaüstü almak için tek nedeniniz ucuzluk olması gerekiyor.

Modern Astronominin Dalları

İlk olarak astronomi, yıldızlar, ay, güneş, gezegenler, gezegenlerin uyduları, gök taşları, asteroidler, meteorlar gibi gök cisimlerini ve onların hareketlerini, fiziksel ve kimyasal yapı ve bileşenlerini, nasıl oluştuğunu, atmosfer durumunu ve evrimini inceler.Bunların yanında cisimlerin beraber oluşturduğu yıldız kümelerini, galaksileri ve bulutsuları, bunların birbiri arasındaki ilişkiyi, evrenin genel oluşumunu ve evrimini ele alarak inceler.

Modern Astronominin İlerleyişi

Araştırılan ve elde edilen bu bilgiler kolayca değil uzun uğraş ve gözlemler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Gök cisimlerine olan ilginin başlaması ile astronomik incelemeler çıplak gözle yapılmaya başlanmıştır. Teleskobun keşfi sayesinde daha da iyi bir şekilde gökyüzünün incelenmesi sağlanmış ve bu alanda biraz daha ilerleme sağlanmıştır. Ancak bununla yetinmeyen astrologlar 1957 yılında yapay uydu sayesinde daha iyi incelenmesi sağlanırken artık gezegenler arasına istasyonlar kurularak evren incelenmektedir.

Astronominin Alt Dalları Ve Genel Bilgisi

Astromatematik, gök mekaniği, astrofizik, astrokimya olarak 4 farklı dala ayrılır ancak bu 4 farklı dalda kendi içinde ayrılmaktadır. Genel anlamda astromatematik gök cisimlerinin konumunu, koordinatlarını, zaman kavramı ile arasındaki ilişkiye bakar ve gök cisimlerinin durumunu incelemektedir.

İçindeki küresel astronomi gök cisimlerinin koordinatlarını ve bu cisimlerin uydularının koordinatlarını ve zaman hesaplamalarını içermektedir. Temel astromatematikte gök cisimlerinin temel hareketleri ele alınır. Pratik astromatematikte ise, teori, zaman ve gözlem ile kozmik gezinti konularında bilgi sağlanır.

Gök mekaniği, gök cisimlerinin hareketlerini incelemekle görevli bir daldır. Yerin dönme ilişkisini, diğer yıldız ve gezegenlerin hareketini, doğal ve yapay uyduların hareketini, yıldız teorilerini ve hareketlerini ele alan bunların yanında N cisim problemi, çekim teorisi, Newton çekim kanunu eğitimi ve N cisim hareketi incelenir.

Astrofizik, adından da anlaşıldığı gibi gök cisimlerinin fiziksel yapısını ve kimyasal olarak yapısını ve bileşenlerini incelemekle yükümlüdür. Modern astronomi alanında en hızlı ilerleyişe sahip daldır.

Pratikte ve teorikte gözlenen cisimlerin fiziksel yapıları anlaşılmaya çalışılır ve teorik olarak genel bilgi edinilmesi sağlanır. Astrokimya, asteroitlerden ve gezegenlerden yapılan kazılar sonucunda alınan bulguları inceleyerek kimyasal yapıları hakkında bilgi edilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

Sadece Süper Kahramanların Kullandığı 7 Muazzam Teknoloji

Süper Kahramanlar son dönemde daha önce olmadıkları kadar popülerler, Marvel ve Dc Comics’in sinema piyasasına yavaş yavaş egemen olmasıyla Süper kahramanlar süper kahramanların kullandıkları silahlar ve Sadece Süper Kahramanların Kullandığı Teknolojiler fanlar ve sinema izleyicileri tarafından daha çok merak edilir oldu işte Sadece Süper Kahramanların Kullandığı 7 Muazzam Teknoloji

Batmobil

Süper Kahraman aleminin özel bir yeteneği olmadan taktisyenliği ve teknolojisi ile üst sıralarına çıkmış süper kahramanımız Batman’in otomobili tam bir teknoloji ve savaş harikasıdır, 1960 versiyonunda bile bulunan oto pilot özelliği ile ufuk açan bir teknolojidir

Element Gun

Marvel evreninin dünya dışında geçen hikayelerinin en beğenilenlerinden olan Guardians of Galaxy ekibinin lideri konumundaki Star Lord’un silahı. 4 elementin (ateş, su, toprak, hava) gününü kullanan silah Star Lord’a düşmanları karşısında üstünlük avantajı sağlar

Hellicarier

Süper Kahramanlar ve Teknoloji Başlığında es geçilmemesi gereken bir teknolojidir Shield üssüdür temel olarak drone teknolojisini kullanır

Captan America Serumu

2. dünya savaşı sırasında Nazilere üstünlük sağlamak ve Hitler’i öldürmek için süper asker projesi geliştiren Amerikalı bilim adamlarının ürettiği serum sadece Steve Rogers’da kullanılmış ve yok edilmiştir normal bir insana insanüstü güç ve dayanıklılık verir

Jarvis

Süper Kahraman teknolojisi içinde ayrı bir yeri vardır Iron Man’in yoldaşı da sayılabilir. Temel olarak bir yapay zekadır, Tony Stark’ın bütün oyuncaklarını kontrol eder ve kendisine adeta co pilotluk yapar.

Cyborg

Süper Kahraman olarak kendisi bir Teknoloji harikasıdır. Yaratanının bile bilmediği bir maddeden yapılmıştır. Uçmak, enerji dalgalarına karşı gelmek, bilgisayarlarla iletişime geçmek özelliklerinin sadece bir kaçıdır.

Adamantium

Çizgi roman meraklıları ve Süper Kahraman fanlarının en aşina oldukları Teknoloji bu diyebiliriz Afrika’dan çıkarılan bir madenden üretilen alaşım oldukça acılı bir işlemle Wolverine’nin Vücuduna zerk edilmiştir.

Tatile Çıkmaya Teknolojik Olarak Hazır Mısınız?

Teknolojik olarak verimli olmamız günlük hayatımızı bir o kadar verimli, donanımlı, kolay ve eğlenceli geçmesini sağlıyor. Tatile çıkarken ve yaşadığınız ortamdan uzaklaşırken yaşam standartlarınızdan ödün vermemek adına bazı hazırlıklar yapmamız gerekebilir.

Eğer bir teknoloji bağımlısı iseniz gideceğiniz yerde internet bağlantınız olmadığında tatilde olmanız sizi mutlu etmeyecek ise akıllı telefonunuz hep yanınızda olsun istiyor iseniz ‘ tatile çıkmaya teknolojik olarak hazır mısınız?’ diye düşünmeniz gerekebilir.

Hattınızı Kontrol Etmek

Eğer tatil için yurt dışına çıkacaksanız hattınızı yurt dışı aramalarına açtırmanız gerekmektedir. Ya da farklı bir tercih olarak dışarıdan arama almak istemiyor sizler dilediğiniz kişiler ile iletişime geçmek istiyor iseniz gitmiş olduğunuz ülkenin tarifesine uygun tercihinize göre de ön ödeme yapabileceğiniz bir hat alarak kullanmak sizin için daha hesaplı olabilir. Yurt dışına çıkmak gibi bir planınız yok ise Türkiye’de şu an telefon hattının çekmediği bir mekan ya da operatör hattı bulunmamaktadır.

Wi-Fi Noktalarını Bulmak

Eğer bulunduğunuz ülke içerisinde tatil planınız var ise kullanmış olduğunuz hattın internet paketini kullanmaya devam edebilirsiniz. Fakat tercihiniz otelde konaklamak ise rezervasyon yaptırırken WiFi olanaklarını sorgulamanız telefon ve bilgisayarınız ile rahat bir internet kullanımınızın olmasını sağlayacaktır.

Tatil planınızı yurtdışı seyahati olarak planladı iseniz konaklayacak olduğunuz otel ile ilgili aynı süreci tekrar etmekle beraber, ziyaret etmek istediğiniz farklı şehir var ise aynı şekilde WiFi araştırması yapıyor olmanız işinizi kolaylaştırabilir.

Çevrimdışı Verilerinizi Depolamak

Tatile giderken yaşamış olduğunuz yerdeki alışkanlıklarınızı gideceğiniz tatil bölgesindeki şartlara uyarlamak tatilde iken size kendinizi daha konforlu hissettirebilir. Ziyaret edecek olduğunuz yerlerin daha önceden haritaya işaretlenmiş olması, çevrimiçi iken dinlemiş olduğunuz müzikleri telefon hafızanıza alıyor olmanız sizlere tatilde iken kolaylık sağlayabilir.

Tüm Dünya, Neden Microsoft’ a Göbeğinden Bağlı Durumda?

Dünyaca ünlü olan Microsoft Windows işletim sistemi olan ve sürekli Dünyada kendini geliştirerek başarıya adım atmıştır. Microsoft Windows bütün Avrupa’da ve bazı ülkelerde göbeğinden bağlamış durumunda olmuştur.

Genelde Microsoft Windows tüm Avrupa ülkelerinin başkanlığına önermiş ve bütün ülkesel ve bürokratik bilgilerini işletim sistemiyle yönetmiş olup ve sürekli de yazılımını geliştiriyor.

Microsoft Windows’un Güveni

Avrupa’da ki tüm ülkeler bu sistemi kullanarak bazen rekabet içinde de oluyor ve bu sebeple tüm ülkeler yepyeni teknoloji ile dijital sistem gibi boyutlara gelmekte olup ve Amerika’da ki şirketlere karşı bağımlılık hale geliyor. Bütün ülkeler Amerika’ya bağlı kaldıklarından dolayı bazen güvenliklerinden dolayı endişe altına girebilmektedir.

Avrupa ülkeler verilerinin güvenliğini hangi tehlikeler içerisinde oluşabilmekte ve tehlikeli boyutları nedir gibi sorularla endişe ediyorlar. Ancak Avrupa ülkeleri tehlikeli boyutlara karşın sürekli tedbirini almaya çalışıyor.

Bu sıkıntılar ile ilgili boyutlar Avrupa’yı altına almıştır. Ancak Microsoft Windows her yıllarda sürekli Avrupa ülkelerinin kamu ve özel kurumlarında sürekli para kazancını arttırmaktadır. Geçmiş yıllara göre oranlandığında her yıl Microsoft Windows’un kazancı artmaktadır.

Cezai Yaptırımlar

Microsoft Windows her yıl sürekli kazancını arttırarak ancak Facebook, Amazon, Google gibi siteler Microsoft ile çalıştıkları için ve kazançları da arttığı için bu sitelere AB tarafından soruşturmalar başlatılmış olup yüksek miktarda cezalar yansımıştır. Ancak Microsoft her zaman önceliğini kamu sektörüne uyguladığı için kazancı bundan dolayı artış olarak ve kullanıcılara sürekli tehlikeli sorunları ortadan kaldırmaya çalışıyor.

Bundan dolayı da Microsoft Windows yazılımların her geçen gün geliştirerek en iyi yazılımlarla kamu ve özel kurumlarda ki bilgileri koruma hedefini koyuyor. Ancak Avrupa başkanlığı Microsoft’un daha çok geliştirilmesi gerekliliği savundu.

Yapay Zeka Profesyonel Yazarlığı Nasıl Etkileyecek

Mesleki yazışma, göründüğü kadar kolay değildir. Bir blog yazarı, gazeteci ya da roman yazarı olarak hayatınız boyunca birçok zorluklarla karşı karşıyasınız. En son gelişmelere ayak uydurmanız ve aynı anda cazip ve eşsiz bir içerik yazmanız bekleniyor.

Aynı bilim insanları, araştırmacılar ve analistler için de geçerlidir. Bu blog da, hayatımıza hızlı bir şekilde giren yapay zekanın profesyonel yazarları nasıl etkileyeceği hakkında konuşacağız.

İnternette her gün yayınlanan bilgi skandalıyla şeyler kolay değildir. Kitlelere ulaşmak istiyorsanız, hızı, stili ve kaliteyi birleştirmeniz gerekir. Neyse ki yapay zeka insan hayatının her alanına hızla girmeye başlamış ve profesyonel yazarların çabalarını kolaylaştıracak yenilikler getirmişti.

Akıllı Düzeltme

Game of Thrones’ı yazmış olan George RR Martin, bir röportajın da yapmış olduğu sinir bozucu otomatik düzeltmeler ve yazar denetleyicisi yüzünden gelişmiş olmamaktan nasıl kaçtığını açıkladı. Dünyanın en popüler kitaplarını yazarken bir DOS makinesi kullanıyor ve Conan’ın WordStar 4.0’ı beğeniyor.

Microsoft Word gibi yazılımlara birçok özellik ekleyerek yazarlara daha fazla yardımcı olmayı amaçlıyor. Fakat George RR Martin gibi yazı yazarları için, bu genel ve büyük bir sıkıntıdır. Hayatlarında her nerede ise her şeyi kullanan insanların yaparak alıştığı şeyleri değiştirmek çok zordur.

Bu bağlamda, yapay zeka yenilikçi yazarlar için büyük nimetler sunmaktadır. Örneğin, Microsoft Word yazılımının yeni düzenleyici özelliği; Yazılı metinlerde düzeltmeler yapmak için yapay zeka kullanıyor. Dünyanın farklı nüanslarını daha iyi anlıyor ve bağlamdan koparmadan bize yardım ediyor.

Dil hataları ve stil hataları üzerine değil, aynı zamanda fazla kullanılan kelimeler ve aşırı kullanılan terimlere de odaklanıyor. Aynı zamanda, yanlış gördüğü bölümlerde yerleşik cezai ve akıllıca yapılmış önermelerin anlamlı açıklamalar yapabilir. Bunlar şimdi profesyonel yazarlar tarafından kabul edilmektedir, ancak mükemmel oldukları söylenmelidir.

Günümüzde zekaya dayalı yazı yazma uygulamaları hızla rekabet pazarı haline gelmektedir. Örneğin, Grammarly İngilizce metinlerindeki hataları düzeltmek için bir uzantı çalışıyor. Dahası, bu dilsel bilgi denetleyicisi yapay zeka ile desteklenmektedir. Ardından Atomik Erişim, yazılı içeriğin okunabilirliği hakkında geri bildirim sağlamak için makine öğrenmeyi kullanıyor. Bence bunlar büyük gelişmeler.

Yazılı Belgelerin Daha Hızlı Taranması

İyi içerik oluşturmak iyi okumaya dayalıdır. Bu problem hayatın her bölümünde geçerlidir. İyi eğitim görmüyorsanız iyi not alamazsınız ve iyi sunum yapmazsanız, mesleğinizi iyi anlatamazsınız. Sizinle görüş veya görüş paylaşmadan önce konuyla ilgili farklı görüşleri inceleme altına alıyoruz. Buradaki işlem, her bir cümleyi okumak için çok fazla öğeye sahip olduğumuz ve zamanımızın çok sınırlı olması. Çünkü, bir eğitmen olarak defalarca “haber okuyucuya duman devam ederken ulaşmalıdır” dedi.

Yapay zekanın başka bir katkısı da bu noktada ortaya çıkmaktadır. Bize daha hızlı hareket etmemizi sağlayan akıllı özetler özetleri sunuyor. Örneğin, Salesforce’daki ceo ekibi tarafından yapılıp geliştirilen bir yapay işlem algoritması tam olarak bunu yapmamızı sağlar. Uzun metnin metnini tanımlayan metin parçaları üretir.

Bu aracın muadilleri arasındaki en önemli fark, başkalarının önüne geçmek için makine öğrenimini kullanmasıdır. Sistem, insanlara yardım ederek kendi başına özetlemeyi öğrenmek için denetlenmiş ve güçlendirilmiş öğrenme kombinasyonunu kullanır.

Bu araçlar, yazarların çok sayıda makale toplamasına yardımcı olur ve yazmaları için daha fazla veri toplar. Ayrıca, editörlerin aldığı e-postaların tonlarını uzun soruları ve basın bültenlerini de okuyarak destekliyor. Açıkçası, gündemde ki dil işlemcileri bu yükseltmelere büyük yardım sağladı. Makinelerin metinlerinin genel anlamını ve farklı unsurlar arasındaki ilişkileri anlamaya yardımcı oldu. Kısa vadede bu araçları kendi dilimiz için kullanabileceğiz.

Akıllı Arama Motorları ve İçerik Yazan Robotlar Hakkında Daha Fazla Bilgi

Bir konunun içeriğinin kalitesi ne kadar iyi olursa olsun, önemli olduğunda ve alakalı olduğunda, doğru kitleye ulaşamadığınızda hiçbir fayda görülmez. Dolayısıyla doğru anahtar kelimeleri kullanmak zorundayız. Daha doğrusu, “şimdi” kullanmalıyız.

Geçmişte, anahtar cümlelere ilgili google algoritmaları, kullanıcıları metinde birçok anahtar kelime kullanmaya zorladı. Bu da, metnin genel bütünlüğünün bozulması o kadar kötü görünen alakasız ifadelerin yaratılmasına yol açtı. Yapay zeka sayesinde, arama motorları şimdi içeriği ayrıştırıp anlayabilir ve bu, arama motoru algoritmalarına yansıtılır.

Yerinize Bir Robotu İşe Alsalar, Ne Yaparsınız?

Yakın tarihte teknoloji hızla gelişiyor ve ciddi bir ilerleme kaydediyor. Günümüzde akıllı teknolojiye merak çok yüksek olduğu için çok hızlı gelişiyor ve birtakım çalışmalar devam ediyor. Hatta ufak fonksiyonlu robot sayılabilecek bazı cihazlar yapıldı ve yüzlerce tasarı bulunuyor. Eğer yerime bir robot işe alınsa yapılacaklar 5 tane bulunuyor;

1. Yeni İş

Yeni bir iş bulmak bir çözüm yolu fakat en çaresiz ve mücadelesiz çözüm yolu. Hiç savaş veremden pes etmeye benziyor. Fakat son çare işsiz kalmaktansa yeni bir iş bulmak da bir çözüm yolu oluyor. Bu çözüm yolu çaresizlik oluyor. Dolayısıyla son çareniz olsun. Hakkını aramak herkesin hakkıdır.

2. Kendini Kanıtlamak

Eğer işten çıkarılırsa yapılması gereken robottan daha iyi olduğunu kanıtlamaktır. Böylece beni kovan kişi işçiyi kovduğuna pişman olmuş olur. Zaten bir canlı her zaman robottan daha üstündür. Dolayısıyla kendi zekanızı ispatlamak sizin elinizde.

3. Kendini Geliştirmek

Eğer işvereniniz sizin yerinize bir robot alıyorsa demek ki robotun sizden daha iyi olduğunu düşünüyor. Siz de kendinizi geliştirerek robottan daha üstün bir hale getirebilirsiniz. Çalışan insana dağ dayanmaz. İnsan inanarak çalışırsa yapamayacağı şey yoktur.

4. İşverenle Konuşarak Çözmek

İşverenle konuşarak çalışmaya ihtiyaç olduğunu böyle bir şey yapmanın çok yanlış olduğunu anlatmak gerekiyor. Eğer işvereniniz anlayışlı biriyse kesinlikle yardımcı olur. İşten kovsa bile başka bir iş bulmanıza yardımcı olacaktır. Kendinizi yıpratmaya gerek yok.

5. Son Çare

Son çaremiz biraz kötü fakat başka çare bulamazsanız yerinize gelen robotu yok ederek tekrar kendinize muhtaç bir hale getirebilirsiniz. Doğru bir yol değil fakat son çare olarak yapılabilir. Kesinlikle kaba yollar ve şiddet doğru değil fakat çok muhtaç durumlarda yapılabilir.

Sürücüsüz Otonom Araçlar

Sürücüsüz arabalar insanlara hala biraz garip gelebilir, ancak öngörülebilir gelecekte bu arabalar hayatımıza entegre olmaktadır. Londra’nın güneydoğusundaki caddelerde, sürücüsüz araçlar 6,4 km / s hızda şehir sakinlerine satılan küçük beyaz bir robotik otomobil piyasaya sürülmüştür.

Dünyada Otonom Araçlar

Finlandiya, Paris, Fransa ve Helsinki’de, yolcu alan insansız otobüsleri de bulunmaktadır. ABD’nin Colorado eyaletinde 18 kamyon, saatte 190 kilometreden fazla hızda karayolu üzerinde ürün taşımaktadır. Bu yeni teknolojiyi ülkemize nasıl getireceğimizi incelemek için dünya çapında benzer projeler olmaktadır.

İnsansız araçların teknolojisinin mümkün olup olmadığı bir sorun olsa da yayalar, bisikletler ve sürücülerin güvenli olup olmadığı konusunda bir başka büyük sorun da söz konusudur. Zorluklardan biri hem insanlı hem de insansız araçların aynı anda yola nasıl sokulacağıdır.

Araçlar Ve Problemler

Sürücüsüz otomobiller tek adımda gelişmez ve manüel çalışmaya gerek yoktur. Gerçekten doğru yönü bulmak için yıllar ve on yıllar sürmektedir. Mühendisler hala bazı problemleri çözmenin yollarını bulmakla uğraşmaktadırlar. Sürücüsüz araçların trafik kurallarını ihlal edebilecekleri zaman da öğrenmeleri gerekir. Örneğin, bir acil durum aracı geçecek olursa, tüm araçların yol vermek için yana çekilmesi gerekmektedir.

Otonom Ve Önlemler

Şu anda, çoğu araçlar hala sürüş aşamasında, sürüşte ortak belirsizliklerle nasıl başa çıkacaklarını öğreniyorlar. Bu, şu anda kontrol altında olan otomobilin parçası değildir. Yol testi sırasında kazaların önlenmesi için insanların aracı kontrol etmeye müdahale etmeleri gerekmektedir.

İnsansız arabaların bazı durumlarda yolda yürümesine ve bu araçların öğrenmesine izin vermemiz gerekebilir. Şimdiye kadar, sürücüsüz otomobiller için bir dizi uluslararası güvenlik standardı bulunmuyor, ancak ülkeler düzenlemeler oluşturdu.

İnsansız Araçlar Ve Toplum Huzuru

Emniyet kemeri kullanmaya devam etmek bizim için iyi bir şey. Yalnızca otonom arabalar kazaları önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahip, ancak hiçbir teknoloji mükemmel değil. Sürücüsüz arabalarda olduğu gibi, geçen yüzyılda yaptığımız hataları da bize getirebilir.

Örneğin, yeni yollar inşa etmek için toplumu bozmak ve müşterileri harekete geçirmek için şehir merkezinden uzak bazı alışveriş merkezleri inşa etmek. Fakat hatalardan ders alırsak, trafik sıkışıklığı, kirlilik ve eşitsizlik sorununu azaltabiliriz. Şoförsüz bir arabanın sürücü koltuğunda oturması gereken birini bulmamız gerekmektedir.