Gelecekte Size Çok Para Kazandıracak 6 Meslek

Günümüzde meslek çeşitliliği oldukça fazla ve bu durum gelecekte daha fazla artacak. Gelecekte sizi maddi olarak refaha kavuşturması beklenen meslekler.

Sağlık, Bilişim Ve Teknoloji Öne Çıkıyor

Etik Bilgisayar Korsanı, Bilgisayar Korsanı ve etik kelimeleri birbirinden çok ayrık gibi gözükse de, büyük firmalar karmaşık elektronik sistemlerinin zaaflarını tespit etmek için bilgisayar korsanlarını görevlendiriyorlar. Etik bilgisayar korsanları firmanın ağlarına virüs yollayıp, sonuçlarını firmaya rapor olarak sunuyorlar.

Etik Bilgisayar Uzmanları ile işbirliği beraberinde risk taşıdığı için global firmaların insan kaynakları departmanının şimdiye kadar uygulanmamış metotlar geliştirmeleri gerekiyor. Sigorta Uzmanı, yerküremizde ve ülkemizde ortalama yaşam süresi artıyor. Dünyada bu oran 71, ülkemizde ise 74,4. Dolaysı ile sağlık ve sigorta kritik bir noktaya geliyor.

Kuraklık, açlık, terörizm gibi tehlikelerde risk oranlarını artırıyor. Bu durumda sigorta uzmanlarını değerli bir yerde konumlandırılıyor. Gıda Kimyageri , “can boğazdan gelir “ sözü sanki gıda kimyagerleri için söylenmiş.

Yerküremizde yemeğe karşı büyük bir trend oluştu. Bunu dünyanın çeşitli yerine yapılan yemek turlarından bile şimdiden gözlemlemek mümkün. Kimya formülleri ile teknolojik aletleri birleştirerek yapılan yemekler yemek severlerin damak tadına yeni lezzetler katıyor.

Epidemiyolog, kuş gribinin neden kaynaklandığının nasıl bulunduğunu hiç merak ettiniz mi? Epidemiyolog , salgınların arkasındaki bilinmeyenleri açığa çıkartıyorlar ve salgınlara mücadele etmek için daha önce denenmemiş metotlar geliştiriyorlar.

Göçmen ve mülteci akımının artarak devam ettiği, ulaşımın kolaylaştığı yerküremizde Epidemiyologlara büyük görevler düşmesi, onların değerini artırıyor. Kullanıcı Ara yüzü Mühendisi, insanların online olarak hangi siteleri ziyaret ettiğini analiz ederek online olarak satış yapan büyük firmalara danışmanlık yapıyorlar.

Google Dijital Atölye İle Nasıl Sertifikalı Eğitim Veriyor

Pek çok kuruluş ya da kişi, dijital pazarlama hakkında eğitim almaktadır. Bununla birlikte, bana verilen eğitim hem yetersiz hem de çok pahalıydı. Digital Workshop projesiyle, Google bu sorunu gidermeye başlamış görünüyor. Geçmiş yıllarda, T.C. Sosyal Genel Müdürlüğü Tarafından, TOBB ve de İŞKUR Türkiye’de. Böylece, ülkemizde dijital ekonominin anlamında güzel gelişmeler olacağını söylemek mümkündür.

Web sitesi aracılığıyla video tabanlı eğitim de gelecekteki eğitim şeklinde devam edecektir. Belirli durumlarda yüzyıl eğitimleri şimdilik verilmektedir. İlginçtir, Ankara bu yanılsamalar arasında değil. Her bir eğitim videolarından sonra ‘bilginizi test edin’ diyerek interaktif testlerle sonraki eğitimlere geçebilirsiniz. Eğer yanlış yaparsanız, teste geri dönüp hatanızı kontrol edebilir ve düzeltebilirsiniz. Bu projeyi daha önce Google sertifikalarını alan bir kişi olarak dinledikten sonra, eğitimin sonunda nihai teste katıldım ve içeriği incelemek ve Dijital Atölye Sertifikası almak için başarılı bir şekilde geçtim.

Dijital Atölye Eğitim İçeriği

Diğer çevrelerdeki dijital pazarlama eğitimlerinden daha detaylı bir içerik hazırladığını söylemek mümkündür. Gerçekten de, sadece dijital pazarlama değil; Dijital tüm nimetlerden faydalanmanız ve işletmenizin karlılığa kavuşması için bilgi.

SEO, SEM, web analitiği, yerel pazarlama, e-posta pazarlaması, mobil deneyim ve reklamcılık, görüntülü reklamcılık, sosyal medya planlama ve pazarlama, e-ticaret, web sitesi tasarımı, Şu anda dijital pazarlamacılığı yapan kişiler için oldukça basit bir eğitim programı. Ancak, bu işe başlamak istiyorsanız veya dijital pazarlama hakkında bir fikir edinmek istiyorsanız, eğitim IS temel alınır.

Ayrıca, içeriğin sürecin içeriğini genişleterek güncelleneceğini düşünmek isterim. (Halen 23 konu var) Digitalcolle.withgoogle.com adresindeki Google Digital Workshop eğitimine katılabilirsiniz. Konu kitaplığındaki herhangi bir konuyu sormak isterseniz, memnuniyetle cevap vereceğim. Sana bol miktarda gün dilerim.

Google Dijital Atölye Sertifikası – Eğitimi

Google ayrıca, dijital pazarlama becerilerini geliştirmek isteyen ve kariyer yolunu sürdürmek isteyen kullanıcılar için diğer ülkelerde tanıtılan, ülkemizde eğitim programı adlı Digital Workshop’ı başlattı. Bu eğitim sonucunda “Online Pazarlama Temel Eğitimi” ni başarıyla tamamlayanların çevrimiçi sertifika verilir. Digital Workshop eğitim programına katılarak kendinize temel olarak bilgi sahibi olduğunuzu kanıtlayabilir ve özgeçmişinize ekleyebilirsiniz.

En İyi 10 Çevrimiçi İçerik Yönetim Sistemi

İçerik Yönetim Sistemi Nedir?

İçerik yönetim sistemi (CMS) tabirini günlük hayatımızda çok sık duyuyoruz. Peki, CMS, yani Türkçe karşılığı ile içerik yönetim sistemi nedir, ne işe yarar? İçerik yönetim sistemleri, web site içeriklerinizi kodlarla uğraşmadan yönetmenize yarar. İçerik yönetim sistemleri kodlara gerek kalmadan içerik güncelleme fırsatı sağladıkları için ticari işletmelerin de oldukça dikkatini çeker ve işlerini kolaylaştırır.

1)Wordpress

WordPress internet üzerinde en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi olması bakımından listenin başında yer almayı hak ediyor. Çok tercih edilme sebeplerinin başında hızlı ve basit kurulabilmesi geliyor. Ayrıca kullanıcılarına binlerce tema ve içerik sunuyor olması açısından istenilen her türden web sitesi için doğru tercih olabilir.

2)Google Sites

Bir web sitesi oluşturmayı düşünüyorsanız Google Sites doğru bir tercih olacaktır. Google Sites, kodlama kullanmanıza gerek kalmadan basit ve kullanışlı bir şekilde web sitenizi oluşturup düzenlemenizi sağlar. Sistem size zengin bir Google teknolojisi sunuyor. Bu da sizin istediğiniz web sitesini basit bir şekilde oluşturmanızı sağlıyor.

3)Silverstripe

Kullanımı kolay, açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemidir. Tasarım yapmada sağladığı kolaylıklar ve açık kaynak kodlu olması kullanıcıların tercih etme sebeplerindendir. Ayrıca SilverStripe Forum, form, blog gibi bir çok modüle de sahiptir.

4)Expressionengine

Ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunur. ExpressionEngine ile kolayca kendi şablonlarınızı oluşturabilirsiniz.

5)Textpattern

Ücretsiz ve açık kaynak kodlu, web sayfa üretimini kolaylaştıran, basit kullanıma sahip içerik yönetim sistemidir.

6)Ghost

Ücretli ve ücretsiz sunumları bulunmaktadır. WordPress‘e alternatif olarak seçilebilir. Ghost’ a giriş yapıldığında kullanıcılar iki seçenek ile karşılaşırlar;1-Download ederek kendi serverlarını kullanmak. 2-Ghost üzerinden host edilen bir blog kurmak. Tercih kullanıcılara kalmış. İstediklerini tercih ederek başlayabilirler.

7)Refinerycms

Açık kaynak kodlu ve aynı zamanda tamamen ücretsizdir. Herkesin kullanabileceği kadar kullanışlı ve basit bir kullanıma sahiptir. Ayrıca web sitenizde istediğiniz tasarımı kullanmanıza olanak sağlayacak kadar da esnektir.

8)Mambo

Mambo herkes için kullanılabilir özellikli ödüllü bir sistemdir. Herkesin kullanabileceği kadar basit olması yanında en zorlu web siteleri için de yeterince güçlüdür.

9)ModX

Tamamen esnek, marka kaygısı gütmeyen, kendi sisteminizi oluşturmanız için geliştirilmiş içerik yönetim sistemidir. Herhangi bir sınırlama olmadan istediğinizi tam olarak oluşturabilirsiniz.

10)Concrete5

Concrete5 yerinde düzenleme özelliği açısından gelişmiş, açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemidir. Concrete5’te oturum açtıktan sonra düzenleme araç çubuğu ile canlı düzenleme yapabilirsiniz.

Eski Android Cihazlarınızı Değiştirmek İçin 12 Harika Fikir

Araştırmaya göre, birçok kişi akıllı telefonlarını her iki yılda bir değiştirdi. Bu sizin için böyle olmayabilir, ancak çoğu insan cihazlarının belirli bir süre sonra yükseltilmesi gerektiğini duymaktadır. Eski Android cihazınızla ne yapıyorsunuz?

Eski Android cihazlarınızı evinizin bir köşesinde değiştirebilir, hediye edebilir, satabilir veya saklamaya devam edebilirsiniz. Bununla birlikte, aygıtlarınıza yepyeni bir işlev ekleyerek bunları farklı amaçlarla kullanmaya devam edebilirsiniz.

1. Oyun Konsolu

Eski Android cihazınızı Google Chromecast’i kullanarak evde TV’ye bağlayabilirsiniz. Bir Bluetooth denetleyicisiyle, mükemmel bir ev yapımı olan Retro gamer konsoluna sahip siz olabilirsiniz. Dreamcast, Nintendo 64, Game Boy, Atari ve NES oyunlarıyla çocukluğunuzdaki en sevdiğiniz oyunları oynatabilirsiniz.

Bu yöntemle, çok basit ve ucuz bir oyun konsoluna sahip olabilirsiniz. Aşağıda listelenen uygulamalardan birini indirin, Bluetooth denetleyicisine bağlayın ve büyük ekranda oynamanın tadını çıkarın.

2. Bebek Monitörü

Yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa, eski Android cihazınızı bir bebek monitörüne dönüştürmek sizin için çok yararlı olacaktır. Bebeğinizi ofisteyken veya evin başka bir yerinde uzaktan görebilir ve duyabilirsiniz. Bebeğinizi uzaktan görmenin yanısıra; Uyku düzenini takip edin, sakinleşmek için sesleri çalın ve bebek ağladığında sizi çağırın ve mesaj gönderin. Android cihazlarınız için en iyi bebek monitör uygulamaları:

3. Navigasyon Cihazı

Android cihazlarınızı, çeşitli gezinme uygulamaları kullanarak gezilerinizde çalışacak bir sistem haline getirebilirsiniz. Bu uygulamalar ayrıca, sürüş sırasında size yardımcı olmak için gerçek zamanlı trafik bilgileri, gezinme ve kullanıcı güncellemeleri gibi çeşitli gezinme bilgileri sağlar. Cihazınızı arabaya yerleştirdikten sonra, haritaya erişmek için GPS ve Kablosuz bağlantı kullanabilmeniz önemlidir.

4. VR Seti

Eski Android cihazınızı kullanarak Google Cardboard veya benzeri uygulamalardan biriyle sanal gerçeklik seti olarak işlev görmeye devam edebilirsiniz. Sanal gerçeklik dünyasını bu alanda sunulan çeşitli uygulamalarla ilginç biçimlerde yaşayabilirsiniz.

5. Dijital Radyo veya Müzik Çalar

Android cihazlar için dijital radyo uygulamaları ile, sevdiğiniz radyo istasyonlarını istediğiniz yerden dinleyebilirsiniz. Cihazınızda bir radyo özelliği varsa, İnternet bağlantının olmadığı yerlerde müziğin keyfini sürmeye devam edebilirsiniz; cihazınızı kendi müziğinizle bir müzik çalara dönüştürebilirsiniz.

6. E-Kitap Okuyucu

Gelişmekte olan teknoloji ile birlikte, dijital medya için kitapların büyük bir çoğunluğu şimdi yayınlanıyor. Bazı kullanıcılar, akıllı cihazlarda e-okuyucu uygulamalarını kullanıyor. Aşağıda listelenen uygulamalarından birini yükleyerek eski Android cihazınızı bir e-kitap okuyucu yapabilirsin. Bir e-kitap okuyucu satın almayı düşünüyorsanız, bu yöntem daha az maliyetli olacaktır.

7- Kablosuz bağlantı noktası

Android cihazlarda Wi-Fi Hotspot özelliği ile bağlı cihazları dahili olarak bağlamak mümkündür. Daha iyi kontrol ve daha güvenli paylaşım seçenekleri sağlayan uygulamalar da vardır. Cihazınızda Wi-Fi Hotspot’u aktif hale getirmek için, Ayarlar Bölümünden> Kablosuz Ağlar> Diğer Ayarlar’ı takip edebilirsiniz.

8. Medya Merkezi

Eski Android cihazınızı taşınabilir medya merkezi olarak da kullanabilirsiniz. Videoları, müzikleri veya yayın sonrası cihazları yükleyerek, zamanınızı her yerde değerlendirmek mümkündür.

Buna ek olarak, bazı ortam merkezi uygulamaları medya sunucusundan ortam yürütmenizi sağlayabilir. Bu nedenle, bir medya merkezi sunucusu kurduğunuzda, cihazınızı kaydetmeden doğrudan müzik ve film izleyebilirsiniz.

9. Çocuklar için Özel Cihaz

Android cihazınız eskiyse bile, bu çocuklar için geçerli değildir. Birkaç ayarlamayla cihazınızı çocuklar için uygun hale getirebilir ve çocuklarınız hem eğlenceli hem de öğrenme sunabilir.

Android 4.2 ve üzeri sürümlerde Çocuk Modu veya Kısıtlı Mod adlı bir profil var. Bu özelliği Aygıt> Kullanıcılar> Kısıtlama Profili Ekle veya Ayarlar> Kişisel> Çocuk Modu gibi cihaza göre değiştirebileceğiniz menünün altında etkinleştirebilirsiniz. Bu bölüm sonrasında çocuklarımızın erişebileceği uygulama ve ayarları sınırlandırarak cihazınızı güvenceye alabilirsiniz.

10. Fotoğraf Çerçevesi

Eski aygıtlarınızı bir stant üzerinde sabit hale getirerek fotoğraf çerçevesi kullanarak yeniden kullanabilirsiniz. Yeni olan fotoğraf çerçeveniz de, bulut depolama alanlarındaki fotoğraf ve videoları gösterebilir ve bunları doğrudan sosyal medya profillerinizden dışa aktarabilirsiniz.

Bu tür uygulamalar Flickr, Pinterest ve benzeri uygulamalar. kaynaklar

Google’ı Daha Etkili Kullanmak İçin İpuçları

Google internet araması ve arama motorları yapan ayrıca reklam teknolojisi kullanan Amerikan anonim şirketidir.4 Eylül 1988 yılında Larry Page ve Sergey Brin tarafından Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde kurulmuştur. Bu şirket çalıştığı kategoride en üst sıralamada ve en çok başarıları alan anonim şirketidir.

Çok sayıda YouTube, Nik, Kaggle gibi yan kuruluşlar bulundurmaktadır. Google çok büyük bir şirket olduğundan dolayı şirketin arama motorunda kullanabileceğimiz birçok ipucu yer almaktadır bunlar;

Arama Motorunda Kesin Sonuçlar İçin:

Arama motorunda kendi isminizi aratmak istiyorsanız ya da bir ünlünün ismini aratmak istiyorsanız kesin sonuç almak için isminizi tırnak içine alırsanız başka ve ilgisiz kişileri göstermez örnek olarak “Cem Yılmaz” yazarsanız başka alakasız kişileri çıkarmaz.

Arama Motorunda İstemediğinizi Elemek:

Arama motorunda bir kişi ya da bir bilgi türlerini aramak istediğiniz zaman aradığınız kişiyi yazıp yanına eksi işareti koyduktan sonra tırnak işaretinde istemediğiniz kişiyi yazarsanız tırnak işaretinin içindeki kişi görseller veya içinde geçen haberleri eleyecektir.

Hesap Makinesi Gibi Kullanma:

Google’ın arama sayfasına istediğiniz hesap işlemlerini yapmak için kullanabilirsiniz fakat çarpım işaretini kullanmak için yıldız işareti, bölme işareti içinde taksim işareti kullanmalısınız aksi taktirde istediğiniz sonuca ulaşamazsınız.

Döviz İşlemleri İçin Kullanmak:

Döviz işlemlerinde kullanmak isterseniz mesela Doları Türk Lirasına çevirmek isterseniz arama sayfanıza 1 Dolar kaç Türk Lirası diye sorarsanız size istediğiniz işlemin sonucunu verir.

Google’ın Size Özel Arama Geçmişi:

Arama geçmişinizi öğrenmek hangi sitelere girdiğinizi ve alışkanlıklarınızı grafik olarak göstermektedir bunun için history.google.com şeklinde arama yaparsanız geçmişinizdeki arama detaylarını çok rahat bir şekilde ve hızlı biçimde kontrol edip ve aradığınızı rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

Her Android Kullanıcısının Bilmesi Gereken 10 Geliştirici Ayarı

Android işletim sistemi, kolay ve kullanışlı arayüzü sayesinde dünyada milyonlarca insanın kullandığı bir işletim sistemidir. Bu işletim sistemini daha kolay ve pratik bir şekilde kullanabilmek için birkaç ipucu ve seçenekten bahsetmek gerekir.

Geliştici Ayarlarını Nasıl Açabilirim?

Telefonumuzun Ayarlar kısmına girdikten sonra menü içerisinde Geliştirici Ayarları veya Seçenekleri kısmına girerek ulaşabilirsiniz. Bu kısmın kapalı olmasının sebebi, acemi kullanıcıların telefonun ayarlarına zarar vermelerini engellemek amacıyladır.

1.Uyanık Kal Modu

Bu modu etkinleştirdiğinizde telefonunuz şarjda iken hiçbir şekilde ekran ışığınız sönmez. Telefon üzerinde uzun bir işiniz varsa ve sürekli ekrana tıklamak istemiyorsanız bu özellik sizin işinize yarayabilir.

2.Çalışan Uygulamalar

Nasıl ki Windows’ta Görev Yöneticisi ile çalışan uygulama ve hizmetleri görebiliyorsanız, telefonda da çalışan uygulamalar kısmından o sırada Ram üzerinde çalışan uygulamaları görebilirsiniz. Telefonunuzu nelerin yavaşlattığını bu kısımdan öğrenebilirsiniz.

3.USB Hata Ayıklama

Bu ayarın etkinleştirilmesi güvenlik açısından sıkıntıya sebep olsa da yine de gayet faydalı bir seçenektir. Telefonunuzu veya tabletinizi rootlamak için komutlar gönderebilirsiniz. Unutmamanız gereken şey ise güvenlik açısından bu seçeneği sürekli açık bırakmamanız gerektiğidir.

4.Sahte Konumlara İzin Ver Özelliği

Google, bu ayar sayesinde sizin sahte konum bilgisi verebilmenize imkan tanıyan uygulamaları yüklemenize izin veriyor. Bu ayarı etkinleştirdikten sonra sahte konum bilgisi veren bir uygulama yükleyerek gerçek konumunuzu gizleyebilirsiniz.

5.Hücresel Veriyi Sürekli Aktif Tutma

Cihazınız bir Wİ-Fİ ağına bağlandığında cihaz otomatik olarak hücresel veriyi kapatır. Eğer Wİ-Fİ bağlantısının kopmasından endişe ederseniz bu özellik sayesinde hücresel veriyi arka planda açık tutabilirsiniz. Böylelikle yaptığınız iş yarıda kesilmemiş olur.

6.Ses Yükseltmeyi Kapatmak

Cihazınıza taktığınız bazı Bluetooth hoparlörler veya başka cihazlar ile cihazınız arasında sesin çok az gelmesi veya çok yüksek çıkması durumunda bu özelliği kullanabilirsiniz.

7.Dokunmaları Göster

Cihazınızın ekranına dokunurken nereye dokunduğunuzu görmek isterseniz bu özelliği etkinleştirebilirsiniz.

8.Animasyon Süreleri

Cihazınızda bir uygulama açarken bazı animasyonların devreye girdiğini görürsünüz. İşte bu animasyonların sürelerini kısaltmak ve uzatmak için bu özelliği etkinleştirebilirsiniz.

9.Etkinlikleri Yok Etme

Bu özellik sayesinde bir uygulamayı kapatıp ana ekrana döndüğünüzde, her şey siliniyor. Arka planda çalışan ne kadar uygulama varsa hepsi yok ediliyor.

10.Arka Plan İşlem Sınırı

Cihazınızın arka planda yapacağı işlemi sınırlandırmak isterseniz bu özelliği etkinleştirebilirsiniz. Bu sayede cihazınız sizin istediğiniz işlemden fazlasını yapamaz.

Faydalı OS X Terminal Kullanım Örnekleri!

Mac bilgisayarlarda terminal kodlarını kullanarak başta bilgisayarda bulunan dosyalarla ilgili işlemlerin yanında daha birçok şey yapılabiliyor. Mac bilgisayarlarda terminal kodların kullanılabilmesi için öncelikle OS X’e ulaşılması gerekmekte. Buraya ulaşmak için Command+Space tuşlarına basıp Spotlight araması açılır. Daha sonra buraya “terminal” yazılması gerekiyor.

1-) Pwd

Terminal sistemine girdikten sonra işlem yaparken bilgisayarda nerede olunduğunu öğrenmek gerekir. Bunun için “pwd” komutu yazılması yeterli olacaktır.

2-) Ls-L ve Cd

Hangi klasörde olunduğunun belirlenmesinden sonra dosya içindekilere ulaşmak için “ls-l” komutunu girmek gerekiyor. Bu bilgilere sadece “ls” komutu ile de ulaşılabileceği gibi “ls-l” komutu ile ulaşılması halinde içerikle alakalı birçok bilgi ekranda gözüküyor. Daha sonra girmek istenilen dosyaya ulaşmak için “cd” komutu girilmesi gerekiyor. Ardından yine “pwd” komutu ile bilgisayarda nerede olunduğuna bakılması gerekiyor.

3-) Man

Man komutu ise terminal kodlarının ne işe yaradığını belirtir. Örnek olarak “man ls” yazıldığında “ls” komutunun işlevi ekrana gelecektir. Bu menüden “q” tuşu ile çıkılabilir.

4-) Mkdir, Rm, Touch, Rmdir

Bu komutlardan “mkdir” komutu sayesinde yeni bir dosya oluşturulabilirken “rmdir” komutu ile bu dosya kaldırılabiliyor. Ayrıca aynı şekilde “touch” ve “rm” komutlarını da kullanarak bu işlemler yapılabilir.

5-) Say

Terminal bölümüne “say” kodu ve yanına herhangi bir kelimenin yazılması halinde Mac bilgisayarlar yazılan bu metni sesli olarak okuyacaktır.

6-) Uptime

Terminal bölümüne “uptime” komutu girilmesi halinde bilgisayarın ne kadar süredir açık olduğu bilgisi ekrana gelecektir.

7-) Açılış Ekranına Yazı Girme

Terminal bölümüne sudo defaults write /Library/Preferences/com.apple.loginwindow LoginwindowText “Bu bölüme İstenilen Yazı Gelecek” yazmanız halinde açılış ekranına yazılan yazı gelecektir. Bunu kaldırmak için ise başta bulunan yazıyı (sudo defaults delete) şeklinde değiştirmek ve yazı girilen yeri boş bırakmak yeterli olacaktır.

iPhone Sizi İzlemesin!

iPhone’nun sahip olduğu konum sistemleri kullanıcıları gün içerisinde sık ziyaret edilen konumları kaydediyor. Apple’ın, IOS 7 ile birlikte oluşturduğu gizlilik bölümünde yer alan “Sık Kullanılan Konumlar” seçeneği kullanıcıların konumlarını kaydederek onlara başta Apple Store ve Apple Maps olmak üzere birçok bilgi sunuyor. Bu “Sık Kullanılan Konumlar” seçeneği iPhone tarafından depolanıyor.

Bu Ne Gibi Sorunlara Neden oluyor?

iPhone’da bulunan “Sık Kullanılan Konumlar” seçeneği kullanıcıları adım adım takip etmenin yanında gidilen bu yerlerin bilgilerini hafızasında depoluyor. Daha sonra kayıt altına alınan bu yerlerin bilgilerine kullanıcılar tarafından rahatlıkla ulaşılabiliyor. Bu bilgilerin başkasının eline geçmesi durumunda, o kişinin an an takip edebilmesine olanak sağlıyor.

Android’te bulunan haritalar uygulamasının aksine iPhone’da bulunan bu özellik sayesinde kullanıcıların gittiği yerlere hangi sıklıkta, saat kaç gibi gittikleri gibi bütün bilgiler bu uygulamada bulunabiliyor. Hatta kullanıcıların gittikleri bölgedeki haritanın çözünürlüğüne bağlı olarak sokak numarasından daire numarasına kadar birçok bilgiyi kendi bünyesinde barındırabiliyor. Ayrıca bu uygulamanın bir diğer kötü yanı ise pil tüketimi konusunda oldukça yüksek bir etki yaratması. Ancak bu özelliğin kapatılması mümkün.

Bu Özellik Nasıl Kapatılır?

Bu özelliği kapatmak için yapılması gereken:

1-) Öncelikle “Ayarlar” menüsüne girip “Gizlilik” seçeneğinin seçilmesi gerekiyor.

2-) Daha sonra “Lokasyon Servisleri” seçeneğinin seçilmesi gerekmekte.

3-) Ardından bu bölümde bulunan “Sistem Servisleri” bölümü bulunması gerekiyor.

4-) Daha sonra oradan da “Sık Kullanılan Konumlar” seçeneği seçilmeli.

5-) Ardından yapılması gereken şey ise “Geçmişi Temizle” seçeneğinin seçilmesi ve son olarak da “Sık Kullanılan Konumlar’ı” kapatılması olacak.

Ayrıca bundan bağımsız olarak “Konum Servisleri” yeteneği pasif hale getirilebilir. Bunları yaparak kullanıcıların güvenliği biraz daha sağlanmış olmasının yanında pil tasarrufu konusunda da artı bir nokta getirdiği kesin. Eğer navigasyon özelliğini kullanıp konumların kaydedilmemesi isteniyorsa son koşulun yapılmaması yeterli olacaktır.

PS4 Oyunlarını Kolayca PS4 Pro’ya Aktarmak

PlayStation firmasının resmi olarak yaptığı açıklamalarına göre, PS4 oyunlarını Kolayca PS4 Pro’ya aktarma işlemlerini düşünüldüğünden çok daha kolay bir şekilde yapılıyor. Tüm oyunlarınızı, kayıt dosyalarınızı, yakalanmış videolarınızı ve de ekran görüntülerinizi, sistem ayarlarınızı ve de kalan tüm içeriğinizi Ethernet kablosu vasıtasıyla PlayStation 4 Pro sistemine aktarma işlemlerini yapabiliyorsunuz.

UBS hızları sebebi ile harici hard diskler üzerinden PS4 Pro’ya aktarım işlemlerini yapmak oldukça büyük bir işkence işlemine dönüşecekti. Üstelik hard disk üstünden atmaya çalıştığınızda, önce yedek almanız gerekecekti. Kısaca zamandan oldukça fazla tasarrufunuz olacak. Oldukça yüksek bir şekilde yapılan GB’lık bir dosyaları kolay bir şekilde aktarım yapılan işlemlerin yer aldığı videoları İnternet üzerinden izleyerek deneyim sahibi olursunuz.

Ethernet Kablosu Yardımı İle Aktarım İşlemleri

Bu işlemler ayrıca normal olan PS4 cihazından normal bir PS4 cihazına, PS4 Pro cihazlardan normal bir PS4 cihazına ve PS4 Pro cihazından PS4 Pro cihazlarına aktarım işlemlerinde de gerekli olacaktır. Bu işlemler için yapılması gereken maddeler arasında 2 (iki) cihazında aynı PSN hesaplarından giriş yapması gerekiyor. Ayrıca 4.00 sistemi ya da üstü sistem güncelleme yapması yeterli olacaktır.

Bu İmkanlar Haricinde Neler Yapılması Gerekiyor?

Bu işlemleri yapma gibi bir durumunuz yoksa PSN hesaplarınıza giriş yapıp, tüm sistemi en baştan indirme işlemini yapabilirsiniz. Eğer 2 (iki) konsol üzerinden de giriş yapılmış ise tüm oyunlarınız dahil olmak üzere bilgileriniz ve de verileriniz tüm sistemi ile yeni konsolunuza aktarma işlemini gerçekleştirebilecek. Bu işlemler diğer yöntemlere göre biraz daha zorlu gözüküyor. Çünkü Ethernet kablosu 2 (iki) sistemi de birbirleri arasına bağlama hususunda kullanıcılarına oldukça büyük imkanlar sunuyor. Bu işlemlerin nasıl yapıldığını İnternet üzerinde yer alan videoları izleyerek de aynı anda gerçekleştirebilirsiniz. Aktarım işlemleri tüm kullanıcıların verilerini yedekleme de yardımcı olacak.