Eski Android Cihazlarınızı Değiştirmek İçin 12 Harika Fikir

Araştırmaya göre, birçok kişi akıllı telefonlarını her iki yılda bir değiştirdi. Bu sizin için böyle olmayabilir, ancak çoğu insan cihazlarının belirli bir süre sonra yükseltilmesi gerektiğini duymaktadır. Eski Android cihazınızla ne yapıyorsunuz?

Eski Android cihazlarınızı evinizin bir köşesinde değiştirebilir, hediye edebilir, satabilir veya saklamaya devam edebilirsiniz. Bununla birlikte, aygıtlarınıza yepyeni bir işlev ekleyerek bunları farklı amaçlarla kullanmaya devam edebilirsiniz.

1. Oyun Konsolu

Eski Android cihazınızı Google Chromecast’i kullanarak evde TV’ye bağlayabilirsiniz. Bir Bluetooth denetleyicisiyle, mükemmel bir ev yapımı olan Retro gamer konsoluna sahip siz olabilirsiniz. Dreamcast, Nintendo 64, Game Boy, Atari ve NES oyunlarıyla çocukluğunuzdaki en sevdiğiniz oyunları oynatabilirsiniz.

Bu yöntemle, çok basit ve ucuz bir oyun konsoluna sahip olabilirsiniz. Aşağıda listelenen uygulamalardan birini indirin, Bluetooth denetleyicisine bağlayın ve büyük ekranda oynamanın tadını çıkarın.

2. Bebek Monitörü

Yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa, eski Android cihazınızı bir bebek monitörüne dönüştürmek sizin için çok yararlı olacaktır. Bebeğinizi ofisteyken veya evin başka bir yerinde uzaktan görebilir ve duyabilirsiniz. Bebeğinizi uzaktan görmenin yanısıra; Uyku düzenini takip edin, sakinleşmek için sesleri çalın ve bebek ağladığında sizi çağırın ve mesaj gönderin. Android cihazlarınız için en iyi bebek monitör uygulamaları:

3. Navigasyon Cihazı

Android cihazlarınızı, çeşitli gezinme uygulamaları kullanarak gezilerinizde çalışacak bir sistem haline getirebilirsiniz. Bu uygulamalar ayrıca, sürüş sırasında size yardımcı olmak için gerçek zamanlı trafik bilgileri, gezinme ve kullanıcı güncellemeleri gibi çeşitli gezinme bilgileri sağlar. Cihazınızı arabaya yerleştirdikten sonra, haritaya erişmek için GPS ve Kablosuz bağlantı kullanabilmeniz önemlidir.

4. VR Seti

Eski Android cihazınızı kullanarak Google Cardboard veya benzeri uygulamalardan biriyle sanal gerçeklik seti olarak işlev görmeye devam edebilirsiniz. Sanal gerçeklik dünyasını bu alanda sunulan çeşitli uygulamalarla ilginç biçimlerde yaşayabilirsiniz.

5. Dijital Radyo veya Müzik Çalar

Android cihazlar için dijital radyo uygulamaları ile, sevdiğiniz radyo istasyonlarını istediğiniz yerden dinleyebilirsiniz. Cihazınızda bir radyo özelliği varsa, İnternet bağlantının olmadığı yerlerde müziğin keyfini sürmeye devam edebilirsiniz; cihazınızı kendi müziğinizle bir müzik çalara dönüştürebilirsiniz.

6. E-Kitap Okuyucu

Gelişmekte olan teknoloji ile birlikte, dijital medya için kitapların büyük bir çoğunluğu şimdi yayınlanıyor. Bazı kullanıcılar, akıllı cihazlarda e-okuyucu uygulamalarını kullanıyor. Aşağıda listelenen uygulamalarından birini yükleyerek eski Android cihazınızı bir e-kitap okuyucu yapabilirsin. Bir e-kitap okuyucu satın almayı düşünüyorsanız, bu yöntem daha az maliyetli olacaktır.

7- Kablosuz bağlantı noktası

Android cihazlarda Wi-Fi Hotspot özelliği ile bağlı cihazları dahili olarak bağlamak mümkündür. Daha iyi kontrol ve daha güvenli paylaşım seçenekleri sağlayan uygulamalar da vardır. Cihazınızda Wi-Fi Hotspot’u aktif hale getirmek için, Ayarlar Bölümünden> Kablosuz Ağlar> Diğer Ayarlar’ı takip edebilirsiniz.

8. Medya Merkezi

Eski Android cihazınızı taşınabilir medya merkezi olarak da kullanabilirsiniz. Videoları, müzikleri veya yayın sonrası cihazları yükleyerek, zamanınızı her yerde değerlendirmek mümkündür.

Buna ek olarak, bazı ortam merkezi uygulamaları medya sunucusundan ortam yürütmenizi sağlayabilir. Bu nedenle, bir medya merkezi sunucusu kurduğunuzda, cihazınızı kaydetmeden doğrudan müzik ve film izleyebilirsiniz.

9. Çocuklar için Özel Cihaz

Android cihazınız eskiyse bile, bu çocuklar için geçerli değildir. Birkaç ayarlamayla cihazınızı çocuklar için uygun hale getirebilir ve çocuklarınız hem eğlenceli hem de öğrenme sunabilir.

Android 4.2 ve üzeri sürümlerde Çocuk Modu veya Kısıtlı Mod adlı bir profil var. Bu özelliği Aygıt> Kullanıcılar> Kısıtlama Profili Ekle veya Ayarlar> Kişisel> Çocuk Modu gibi cihaza göre değiştirebileceğiniz menünün altında etkinleştirebilirsiniz. Bu bölüm sonrasında çocuklarımızın erişebileceği uygulama ve ayarları sınırlandırarak cihazınızı güvenceye alabilirsiniz.

10. Fotoğraf Çerçevesi

Eski aygıtlarınızı bir stant üzerinde sabit hale getirerek fotoğraf çerçevesi kullanarak yeniden kullanabilirsiniz. Yeni olan fotoğraf çerçeveniz de, bulut depolama alanlarındaki fotoğraf ve videoları gösterebilir ve bunları doğrudan sosyal medya profillerinizden dışa aktarabilirsiniz.

Bu tür uygulamalar Flickr, Pinterest ve benzeri uygulamalar. kaynaklar

Her Android Kullanıcısının Bilmesi Gereken 10 Geliştirici Ayarı

Android işletim sistemi, kolay ve kullanışlı arayüzü sayesinde dünyada milyonlarca insanın kullandığı bir işletim sistemidir. Bu işletim sistemini daha kolay ve pratik bir şekilde kullanabilmek için birkaç ipucu ve seçenekten bahsetmek gerekir.

Geliştici Ayarlarını Nasıl Açabilirim?

Telefonumuzun Ayarlar kısmına girdikten sonra menü içerisinde Geliştirici Ayarları veya Seçenekleri kısmına girerek ulaşabilirsiniz. Bu kısmın kapalı olmasının sebebi, acemi kullanıcıların telefonun ayarlarına zarar vermelerini engellemek amacıyladır.

1.Uyanık Kal Modu

Bu modu etkinleştirdiğinizde telefonunuz şarjda iken hiçbir şekilde ekran ışığınız sönmez. Telefon üzerinde uzun bir işiniz varsa ve sürekli ekrana tıklamak istemiyorsanız bu özellik sizin işinize yarayabilir.

2.Çalışan Uygulamalar

Nasıl ki Windows’ta Görev Yöneticisi ile çalışan uygulama ve hizmetleri görebiliyorsanız, telefonda da çalışan uygulamalar kısmından o sırada Ram üzerinde çalışan uygulamaları görebilirsiniz. Telefonunuzu nelerin yavaşlattığını bu kısımdan öğrenebilirsiniz.

3.USB Hata Ayıklama

Bu ayarın etkinleştirilmesi güvenlik açısından sıkıntıya sebep olsa da yine de gayet faydalı bir seçenektir. Telefonunuzu veya tabletinizi rootlamak için komutlar gönderebilirsiniz. Unutmamanız gereken şey ise güvenlik açısından bu seçeneği sürekli açık bırakmamanız gerektiğidir.

4.Sahte Konumlara İzin Ver Özelliği

Google, bu ayar sayesinde sizin sahte konum bilgisi verebilmenize imkan tanıyan uygulamaları yüklemenize izin veriyor. Bu ayarı etkinleştirdikten sonra sahte konum bilgisi veren bir uygulama yükleyerek gerçek konumunuzu gizleyebilirsiniz.

5.Hücresel Veriyi Sürekli Aktif Tutma

Cihazınız bir Wİ-Fİ ağına bağlandığında cihaz otomatik olarak hücresel veriyi kapatır. Eğer Wİ-Fİ bağlantısının kopmasından endişe ederseniz bu özellik sayesinde hücresel veriyi arka planda açık tutabilirsiniz. Böylelikle yaptığınız iş yarıda kesilmemiş olur.

6.Ses Yükseltmeyi Kapatmak

Cihazınıza taktığınız bazı Bluetooth hoparlörler veya başka cihazlar ile cihazınız arasında sesin çok az gelmesi veya çok yüksek çıkması durumunda bu özelliği kullanabilirsiniz.

7.Dokunmaları Göster

Cihazınızın ekranına dokunurken nereye dokunduğunuzu görmek isterseniz bu özelliği etkinleştirebilirsiniz.

8.Animasyon Süreleri

Cihazınızda bir uygulama açarken bazı animasyonların devreye girdiğini görürsünüz. İşte bu animasyonların sürelerini kısaltmak ve uzatmak için bu özelliği etkinleştirebilirsiniz.

9.Etkinlikleri Yok Etme

Bu özellik sayesinde bir uygulamayı kapatıp ana ekrana döndüğünüzde, her şey siliniyor. Arka planda çalışan ne kadar uygulama varsa hepsi yok ediliyor.

10.Arka Plan İşlem Sınırı

Cihazınızın arka planda yapacağı işlemi sınırlandırmak isterseniz bu özelliği etkinleştirebilirsiniz. Bu sayede cihazınız sizin istediğiniz işlemden fazlasını yapamaz.

iPhone Sizi İzlemesin!

iPhone’nun sahip olduğu konum sistemleri kullanıcıları gün içerisinde sık ziyaret edilen konumları kaydediyor. Apple’ın, IOS 7 ile birlikte oluşturduğu gizlilik bölümünde yer alan “Sık Kullanılan Konumlar” seçeneği kullanıcıların konumlarını kaydederek onlara başta Apple Store ve Apple Maps olmak üzere birçok bilgi sunuyor. Bu “Sık Kullanılan Konumlar” seçeneği iPhone tarafından depolanıyor.

Bu Ne Gibi Sorunlara Neden oluyor?

iPhone’da bulunan “Sık Kullanılan Konumlar” seçeneği kullanıcıları adım adım takip etmenin yanında gidilen bu yerlerin bilgilerini hafızasında depoluyor. Daha sonra kayıt altına alınan bu yerlerin bilgilerine kullanıcılar tarafından rahatlıkla ulaşılabiliyor. Bu bilgilerin başkasının eline geçmesi durumunda, o kişinin an an takip edebilmesine olanak sağlıyor.

Android’te bulunan haritalar uygulamasının aksine iPhone’da bulunan bu özellik sayesinde kullanıcıların gittiği yerlere hangi sıklıkta, saat kaç gibi gittikleri gibi bütün bilgiler bu uygulamada bulunabiliyor. Hatta kullanıcıların gittikleri bölgedeki haritanın çözünürlüğüne bağlı olarak sokak numarasından daire numarasına kadar birçok bilgiyi kendi bünyesinde barındırabiliyor. Ayrıca bu uygulamanın bir diğer kötü yanı ise pil tüketimi konusunda oldukça yüksek bir etki yaratması. Ancak bu özelliğin kapatılması mümkün.

Bu Özellik Nasıl Kapatılır?

Bu özelliği kapatmak için yapılması gereken:

1-) Öncelikle “Ayarlar” menüsüne girip “Gizlilik” seçeneğinin seçilmesi gerekiyor.

2-) Daha sonra “Lokasyon Servisleri” seçeneğinin seçilmesi gerekmekte.

3-) Ardından bu bölümde bulunan “Sistem Servisleri” bölümü bulunması gerekiyor.

4-) Daha sonra oradan da “Sık Kullanılan Konumlar” seçeneği seçilmeli.

5-) Ardından yapılması gereken şey ise “Geçmişi Temizle” seçeneğinin seçilmesi ve son olarak da “Sık Kullanılan Konumlar’ı” kapatılması olacak.

Ayrıca bundan bağımsız olarak “Konum Servisleri” yeteneği pasif hale getirilebilir. Bunları yaparak kullanıcıların güvenliği biraz daha sağlanmış olmasının yanında pil tasarrufu konusunda da artı bir nokta getirdiği kesin. Eğer navigasyon özelliğini kullanıp konumların kaydedilmemesi isteniyorsa son koşulun yapılmaması yeterli olacaktır.

Yurtdışını Ücretsiz Arayabileceğiniz En iyi 5 Uygulama

Yurtdışında olan akrabalarınızı, arkadaşlarınızı, sevgilinizi, eşi, dostu aramak artık çok kolay!

Eskisi gibi kart atmak, mektup yazıp haftalarca cevabın gelmesini beklemek, postaneye kadar yorulmak yok!

Son yıllarda cep telefonları sayesinde bunlara zaten gerek kalmıyordu ama bu seferde cep telefonu faturası bütçeleri zorluyordu. Fatura çok gelmesin, ay sonunu zor getirmeyeyim derdinden dolayı konuşmalar yüzeysel olup kısa kesilirdi. İnsanlar hem konuştuklarından zevk alamaz hem de onca parayı telefon faturasına yatırırlardı. Artık yeni uygulamalar sayesinde bunlara gerek kalmıyor!

En Kullanışlı Uygulamalar Neler?

1.Whatsapp

Bu uygulama günlük hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi ve hepimizin telefonunda mevcut durumda.

Whatsapp’ın yeni güncellemesiyle birlikte artık sesli ve görüntülü ücretsiz arama sayesinde kilometrelerce uzakta olan sevdiklerimize sadece internet bağıyla rahatça ulaşıyor ve istediğimiz gibi konuşabiliyoruz.

2.Tango

Bu uygulama sayesinde de ücretsiz bir şekilde hem görüntülü hem de görüntüsüz arama hizmetiyle internet bağlantısı kurarak sevdiklerimizle irtibat kurabiliyoruz. Bu uygulamayı da Google Play Store ve ya App Store’den indirip telefonunuza kurmanız yeterli.

3.Bip Messenger

Big Messenger uygulaması sayesinde ister görüntülü ister sesli ücretsiz konuşma fırsatı bir tuş kadar uzağımızda. Yurt dışı ya da yurt içi fark etmeksizin ücretsiz!

4.Line

Line uygulaması son yıllarda hem sevdiklerimize kısa yoldan ulaşıp ücretsiz sohbet etme fırsatı sunarken hem de yeni dostluklar, sohbet arkadaşları bulmamıza fırsat sağlıyor. Google Play Store ve App Store yardımıyla ulaşabileceğimiz harika bir uygulama.

5.Skype

Skype ile bağlantı kurmak çok kolay. Tek ihtiyacımız App Store ve ya Google Play Store yardımıyla bu uygulamayı telefona indirmek ve bir hesap almak daha sonra arkadaşlarınızın hesaplarını ekleyerek onlarla kesintisiz iletişim kurup onlarla ücretsiz olarak hem görüntülü hem sesli sohbetler edip güzel vakit geçirebilirsiniz.

5G’de Hızın Sınırı Yok mu?

Kablosuz ağ standartları pek çok evrim geçirdi. Bunu daha somut bir şekilde anlatmamız gerekirse 720p bir film için ortalama olarak 1 GB boyut alınırsa GPRS ile 42 saatten fazla sürede indirilirken 4G ile bu dosya 1 dakika 47 saniyede indirilmekte. Bu durum aslında teknolojik gelişme için kullandığımız evrim kelimesinin ne kadar yerinde oluğunu ispatlıyor.

5G’yi anlayabilmek için öncelikle kablosuz ağ standartlarının gelişimlerini incelemek gerekir. İkinci nesil olarak kategorize edilen GSM ağını kullananlar: GPRS, 2G, EDGE.

Üçüncü nesil kablosuz ağ standardı:3G,HSPA (H), HSPA+ (H+)

Dördüncü nesil kablosuz ağ standardı: 4G

Kablosuz Ağ Standartlarının Gelişimleri

İkinci nesil kablosuz ağ standardı indirmede 53,6- 217,6 Kbit/s yüklemede ise 26,8- 108,8 Kbit/s hızları arasında çalışırlar. Bu mobil ağ veri hizmeti çok eski bir teknoloji olduğu için pek kullanılmaz. Ancak sahip olduğumuz telefonların çoğu bu teknolojiyi destekler.

Üçüncü jenerasyon mobil ağın vaat ettiği download hızı 384 Kbit/s -84 Mbit/s iken upload hızı 384 Kbit/s ile 10,8 Mbit/s arasında değişir. H+ ile 84 Mbit/s hız ile pek çok kişi için yeteli bir performans vaat ediyor olsa da 4G standardı kaçınılmaz olarak gelişti. Ayrıca bu hız Türkiye için neredeyse ADSL hızını geçti.

Dördüncü nesil kablosuz ağ standardı 4G ise LTE ile beraber indirmede 100 Mbit/s yüklemede ise 50 Mbit/s hızına ulaşıldı.

5G Kablosuz Ağ standardı Nedir?

Beşinci nesil kablosuz ağ standardı henüz çok genç. Bu yüzden çok fazla araştırma yapılıyor. Saniyede 500 megabayt indirme hızı vaat ediyor. Bu pek çok kullanıcının ihtiyacının çok üstünde olmaktadır. İnternet ortamında filmlerin kalitesi arttıkça bu hızda hepimiz için sıradanlaşmaya başlayacak ancak bunun için epey bir zaman olduğunu söylemekte fayda var.

Sonuç olarak her hızın bir sınırı olmak zorundadır. Bu hızı sınırlayan ister altyapı eksikliği olsun ister mali kısıtlar olsun.5G’ninde hız sınırı 4 Gbit/s. Bu muazzam hız şu anki internet ortamı için oldukça yüksek olduğu düşünüldüğünde aslında sınırsız sayılabilmekte.