En İyi 10 Çevrimiçi İçerik Yönetim Sistemi

İçerik Yönetim Sistemi Nedir?

İçerik yönetim sistemi (CMS) tabirini günlük hayatımızda çok sık duyuyoruz. Peki, CMS, yani Türkçe karşılığı ile içerik yönetim sistemi nedir, ne işe yarar? İçerik yönetim sistemleri, web site içeriklerinizi kodlarla uğraşmadan yönetmenize yarar. İçerik yönetim sistemleri kodlara gerek kalmadan içerik güncelleme fırsatı sağladıkları için ticari işletmelerin de oldukça dikkatini çeker ve işlerini kolaylaştırır.

1)Wordpress

WordPress internet üzerinde en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi olması bakımından listenin başında yer almayı hak ediyor. Çok tercih edilme sebeplerinin başında hızlı ve basit kurulabilmesi geliyor. Ayrıca kullanıcılarına binlerce tema ve içerik sunuyor olması açısından istenilen her türden web sitesi için doğru tercih olabilir.

2)Google Sites

Bir web sitesi oluşturmayı düşünüyorsanız Google Sites doğru bir tercih olacaktır. Google Sites, kodlama kullanmanıza gerek kalmadan basit ve kullanışlı bir şekilde web sitenizi oluşturup düzenlemenizi sağlar. Sistem size zengin bir Google teknolojisi sunuyor. Bu da sizin istediğiniz web sitesini basit bir şekilde oluşturmanızı sağlıyor.

3)Silverstripe

Kullanımı kolay, açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemidir. Tasarım yapmada sağladığı kolaylıklar ve açık kaynak kodlu olması kullanıcıların tercih etme sebeplerindendir. Ayrıca SilverStripe Forum, form, blog gibi bir çok modüle de sahiptir.

4)Expressionengine

Ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunur. ExpressionEngine ile kolayca kendi şablonlarınızı oluşturabilirsiniz.

5)Textpattern

Ücretsiz ve açık kaynak kodlu, web sayfa üretimini kolaylaştıran, basit kullanıma sahip içerik yönetim sistemidir.

6)Ghost

Ücretli ve ücretsiz sunumları bulunmaktadır. WordPress‘e alternatif olarak seçilebilir. Ghost’ a giriş yapıldığında kullanıcılar iki seçenek ile karşılaşırlar;1-Download ederek kendi serverlarını kullanmak. 2-Ghost üzerinden host edilen bir blog kurmak. Tercih kullanıcılara kalmış. İstediklerini tercih ederek başlayabilirler.

7)Refinerycms

Açık kaynak kodlu ve aynı zamanda tamamen ücretsizdir. Herkesin kullanabileceği kadar kullanışlı ve basit bir kullanıma sahiptir. Ayrıca web sitenizde istediğiniz tasarımı kullanmanıza olanak sağlayacak kadar da esnektir.

8)Mambo

Mambo herkes için kullanılabilir özellikli ödüllü bir sistemdir. Herkesin kullanabileceği kadar basit olması yanında en zorlu web siteleri için de yeterince güçlüdür.

9)ModX

Tamamen esnek, marka kaygısı gütmeyen, kendi sisteminizi oluşturmanız için geliştirilmiş içerik yönetim sistemidir. Herhangi bir sınırlama olmadan istediğinizi tam olarak oluşturabilirsiniz.

10)Concrete5

Concrete5 yerinde düzenleme özelliği açısından gelişmiş, açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemidir. Concrete5’te oturum açtıktan sonra düzenleme araç çubuğu ile canlı düzenleme yapabilirsiniz.

Dikkat! İşte İnternette Aranmaması Gereken 6 Hassas Konu

Günümüz internet çağında, dolayısıyla da insanlar interneti kullanarak sayısız bilgilere ulaşabildikleri gibi aynı zamanda birçok film ve video da izleyebilirler. Günümüzde en fazla yaygın olarak kullanılan tarayıcı olan Google Chrome, kendisine sorulan her soruyu sadece bir kaç saniyede cevaplamaktadır. Ancak internette aranmaması gereken hassas konular ve kelimeler de yer almaktadır.

1- Trypophobıa: Google’da aranmaması gereken kelimelerin başında gelmektedir. Kendisini tekrarlayan desen fobisi anlamına gelmektedir ve bu kelime internette aratıldığında insanda ciddi bir göz bulanıklığı ve baş dönmesi meydana getirmektedir. Korku veren bir kelime olmasa da tiksindiriciler oranı oldukça fazladır.

2- Wet koala: Koala isimli canlı herkes tarafından bilinen sevimli ve şirin bir hayvandır ancak önünde yer alan “wet” kelimesi özellikle Google görseller bölümünde hiç de iç açıcı olmayan ve hatta korkutucu resimlerin açılmasına neden olmaktadır.

3- MEATSPIN: Kelimenin Türkçe sözlükteki anlamı “et çevirme” olarak bilinmektedir. Ancak internette bu kelime arandığında görsellerde hiç de uygun olmayan iki gay erkek resimleri çıkmaktadır. Bu durumda hoş olmayan ve hatta tiksindirici bir psikolojiye neden olacaktır.

4- Bomb ınstructıons: Kelimenin Türkçe sözlükteki karşılığı “bomba talimatları” olan bu kelime yine internette kesinlikle aranmaması gereken önemli kelimelerin başında gelmektedir. Çünkü günümüzde birçok kişi bombanın nasıl yapıldığını internetten öğrenmeye çalışmaktadır ki bu kelime arandığında güvenlik mercilerine kırmızı alarm verilmesi olma olasılığı yüksek olan bir durum olmaktadır.

5- 8 the death clock: bu kelime internette arandığında ilk sırada ne zaman öleceğinizi hesaplayan bir site çıkacaktır ki bu durum aslında bir insanın ruhsal bunalıma girmesine neden olacak bir durumdur. Bu nedenle de internette aratılmaması gereken kelimeler başında gelmektedir.

6- Smokers lungs: Türkçe karşılığı “sigara içenlerin akciğerleri” olarak bilinmektedir. Bu kelime internette aratıldığında sigara içenlerin akciğer resimleri daha çirkin ve tiksindirici bir şekilde görülmektedir. Dolayısıyla da girilmemesi gereken kelimelerden birisidir.

Google’ı Daha Etkili Kullanmak İçin İpuçları

Google internet araması ve arama motorları yapan ayrıca reklam teknolojisi kullanan Amerikan anonim şirketidir.4 Eylül 1988 yılında Larry Page ve Sergey Brin tarafından Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde kurulmuştur. Bu şirket çalıştığı kategoride en üst sıralamada ve en çok başarıları alan anonim şirketidir.

Çok sayıda YouTube, Nik, Kaggle gibi yan kuruluşlar bulundurmaktadır. Google çok büyük bir şirket olduğundan dolayı şirketin arama motorunda kullanabileceğimiz birçok ipucu yer almaktadır bunlar;

Arama Motorunda Kesin Sonuçlar İçin:

Arama motorunda kendi isminizi aratmak istiyorsanız ya da bir ünlünün ismini aratmak istiyorsanız kesin sonuç almak için isminizi tırnak içine alırsanız başka ve ilgisiz kişileri göstermez örnek olarak “Cem Yılmaz” yazarsanız başka alakasız kişileri çıkarmaz.

Arama Motorunda İstemediğinizi Elemek:

Arama motorunda bir kişi ya da bir bilgi türlerini aramak istediğiniz zaman aradığınız kişiyi yazıp yanına eksi işareti koyduktan sonra tırnak işaretinde istemediğiniz kişiyi yazarsanız tırnak işaretinin içindeki kişi görseller veya içinde geçen haberleri eleyecektir.

Hesap Makinesi Gibi Kullanma:

Google’ın arama sayfasına istediğiniz hesap işlemlerini yapmak için kullanabilirsiniz fakat çarpım işaretini kullanmak için yıldız işareti, bölme işareti içinde taksim işareti kullanmalısınız aksi taktirde istediğiniz sonuca ulaşamazsınız.

Döviz İşlemleri İçin Kullanmak:

Döviz işlemlerinde kullanmak isterseniz mesela Doları Türk Lirasına çevirmek isterseniz arama sayfanıza 1 Dolar kaç Türk Lirası diye sorarsanız size istediğiniz işlemin sonucunu verir.

Google’ın Size Özel Arama Geçmişi:

Arama geçmişinizi öğrenmek hangi sitelere girdiğinizi ve alışkanlıklarınızı grafik olarak göstermektedir bunun için history.google.com şeklinde arama yaparsanız geçmişinizdeki arama detaylarını çok rahat bir şekilde ve hızlı biçimde kontrol edip ve aradığınızı rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

5G’de Hızın Sınırı Yok mu?

Kablosuz ağ standartları pek çok evrim geçirdi. Bunu daha somut bir şekilde anlatmamız gerekirse 720p bir film için ortalama olarak 1 GB boyut alınırsa GPRS ile 42 saatten fazla sürede indirilirken 4G ile bu dosya 1 dakika 47 saniyede indirilmekte. Bu durum aslında teknolojik gelişme için kullandığımız evrim kelimesinin ne kadar yerinde oluğunu ispatlıyor.

5G’yi anlayabilmek için öncelikle kablosuz ağ standartlarının gelişimlerini incelemek gerekir. İkinci nesil olarak kategorize edilen GSM ağını kullananlar: GPRS, 2G, EDGE.

Üçüncü nesil kablosuz ağ standardı:3G,HSPA (H), HSPA+ (H+)

Dördüncü nesil kablosuz ağ standardı: 4G

Kablosuz Ağ Standartlarının Gelişimleri

İkinci nesil kablosuz ağ standardı indirmede 53,6- 217,6 Kbit/s yüklemede ise 26,8- 108,8 Kbit/s hızları arasında çalışırlar. Bu mobil ağ veri hizmeti çok eski bir teknoloji olduğu için pek kullanılmaz. Ancak sahip olduğumuz telefonların çoğu bu teknolojiyi destekler.

Üçüncü jenerasyon mobil ağın vaat ettiği download hızı 384 Kbit/s -84 Mbit/s iken upload hızı 384 Kbit/s ile 10,8 Mbit/s arasında değişir. H+ ile 84 Mbit/s hız ile pek çok kişi için yeteli bir performans vaat ediyor olsa da 4G standardı kaçınılmaz olarak gelişti. Ayrıca bu hız Türkiye için neredeyse ADSL hızını geçti.

Dördüncü nesil kablosuz ağ standardı 4G ise LTE ile beraber indirmede 100 Mbit/s yüklemede ise 50 Mbit/s hızına ulaşıldı.

5G Kablosuz Ağ standardı Nedir?

Beşinci nesil kablosuz ağ standardı henüz çok genç. Bu yüzden çok fazla araştırma yapılıyor. Saniyede 500 megabayt indirme hızı vaat ediyor. Bu pek çok kullanıcının ihtiyacının çok üstünde olmaktadır. İnternet ortamında filmlerin kalitesi arttıkça bu hızda hepimiz için sıradanlaşmaya başlayacak ancak bunun için epey bir zaman olduğunu söylemekte fayda var.

Sonuç olarak her hızın bir sınırı olmak zorundadır. Bu hızı sınırlayan ister altyapı eksikliği olsun ister mali kısıtlar olsun.5G’ninde hız sınırı 4 Gbit/s. Bu muazzam hız şu anki internet ortamı için oldukça yüksek olduğu düşünüldüğünde aslında sınırsız sayılabilmekte.