Aracınız İçin Neden Güvenlik Kamerası Kullanmalısınız?

Araç kamerası, basitçe arabanın ön camının üzerine monte edilmiş kamera türüdür. Sürüş sırasında olabilecek her türlü iyi veya kötü durumu kaydetmek için tasarlanmışlardır. Araç içinde ve yolda gerçekleşen der detayı kaydetme özelliklerine sahiptirler. Sürüş eğitmenleri, taksi ve otobüs şoförleri, polis memurları tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Zengin özelliklere sahip araç içi kameraları kayıt ve GPS cihazları gibi farklı teknolojiler ile birleştirilebilmektedir. Milyonlarca araç sürücüsünün araçlarının çizildiğinden şikâyet ettikleri görülmektedir. Bu kameralar sayesinde araç çevresinde gerçekleşen tüm olaylar kayıt edilebilmekte ve kanıt olarak sunulabilmektedir.

İki araç bir kazaya karıştığında hangi aracın hatalı olduğunu hangi aracın hatalı olmadığını kanıtlamak için kullanılabilmektedir. Eğer bir suçunuz olmadığını iddia ediyorsanız polis memurlarına ve mahkemelere delil olarak sunulabilmektedir. Bu kameralar kendinizi savunmak için en güçlü ve en etkili kanıttır.

Güvenlik Sistemleri

Güvenlik sitemleri, trafikte disiplinsiz sürücülere karşı bir önlem olarak kullanılmaktadır. Sinir bozucu ve sorumsuz sürücüler yüzünden hem diğer araçların hem de yolcuların hayatlarını tehlikeye atmaktadırlar. Bu sürücülerin kötü davranışlarını raporlamak gibi bir görev üstlenebilirler.

Örneğin bir ticari taksi şoförlüğü yapan kimse uğrayacağı gasp gibi durumlarda suçluları yakalatmak ve zararını karşılamak adına gizli araç içi kameralar mükemmeldir. Çocuklar okula giderken güvenli geçiş olmayan trafik alanlarında başlarına gelebilecek kötü durumlarda meçhul bir olay olmaması adına özellikle servis araçlarında bulundurulması önemlidir.

Bazı sürücüler bilerek araba kazalarına neden olarak para koparma suçunu işleyebilmektedirler. Sigorta şirketlerine giderek mağdur olduklarını iddia edip sigorta şirketinin zararı karşılamasını istemektedirler. Dolandırıcıların bu durumlardan yararlanmamaları için güvenlik kameraları kullanılmalıdır. Bu kameralar uzaktan, evinizden dizüstü, masaüstü, tablet veya akıllı telefonlarınızdan kontrol edilebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Güvenlik Kameraları

Güvenlik kameraları araç sürücülerini rahatlatmak için yapılması gereken bir uygulamadır. Ayrıca bu kameraları eğer yol gezileri manzara görüntüleri gibi düşkünlüğü olan insanlar için anı yakalamak adına ideal bir araçtır. Unutulmaz bir yolculuk yapıldığında açıp tekrar tekrar izleme imkânına sahip olmaktadırlar. Kaydetme kapasiteleri çok geniş olmasının yanında içeriğini kolay bir şekilde diğer depolama alanlarına atabilme özellikleri de vardır.

Kimlik Hırsızlarından Korunmak İçin 8 Basit Yöntem

ABD’de oldukça yaygın olan bu eylem, aynı ülkedeki Federal Ticaret Komisyonunun en çok bildirdiği tüketici şikayetlerinden biridir. Aslında korkunç olan şey, hırsızların bunu yapması değil, bunu yapmasıdır.

Kimlik hırsızları aldıkları ayrıntılarla kredi kartı dolandırıcılığı yapabilir, banka kredi ve telefon hattınızı alabilir ve banka hesaplarınızı boşaltabilir. Sosyal medya hesaplarınıza hiç bulaşmadı ve kişilerinizi tehdit edebilir. Kriminoloji artık siber suçların kimlik hırsızlığının bir kategorisi olarak tanımlanıyor, kısacası, aşağıdaki bilgiler elinde üçüncü taraflar tarafından geçiliyor;

 • Kullanıcı isimleri
 • Şifreler
 • Sosyal güvenlik numaraları
 • Banka hesap numaraları
 • PIN’ler (Kişisel Kimlik Numaraları)
 • Tüm kredi kartı numaraları
 • Evlilik öncesi annenizin soyadı
 • Senin doğum tarihin

Bütün bu bilgeliğe erişebilen kötü niyetli kişiler, kötü niyetli siparişlerine erişmek için bilgilerinizi her iki durumda da kullanabilir. Böyle bir durumda kalmamak için kimlik hırsızlarını nasıl önleyebileceğimiz konusunda ne yapabiliriz. Bu yöntemleri aşağıdaki başlıklar altında toplamak mümkündür.

1- Bilgilerinize Sahip Çıkın

Kişisel veya finansal bilgilerinizin sorulduğu şüpheli bir e-posta, anlık ileti veya web sayfasından uzak durun. Bilinmeyen ve bilmediğiniz bu mesaj ve siteler kesinlikle sizin bilgileriniz olabilir. Bu yapılandırma türlerinin kişisel bilgileriniz için bir form doldurmanız gerektiğinden şüpheleniyorsanız “Gönder” düğmesine basmasanız bile, verilerinizi girmeye başladığınızda zaten bu bilgileri kimlik hırsızlarına göndermeye başlamış olabilirsiniz. Kendi formlarında.

2- Her Şeyin Kaynağını Sorgulayın

Tanımadığınız kaynaklarda veya e-postalardaki bağlantıları takip etmemek alışkanlıklarına girin. Şifrelerinizi asla bir görüşle ulaştığınız kaynakta paylaşmayın.

3- Elektronik Posta Yoluyla Asla Şifre Paylaşmayın

Tüm çevrim içi hizmetler için tek anahtardır. Her site için ayrı bir şifre oluşturun ve gerektiğinde bunları bilgisayarınıza veya telefonlarınız da saklamayın. Bankalar ve meşru siteler hiçbir zaman sormazlar; bu nedenle, çevrim içi siteler için şifreleriniz için istekte bulunursanız, onları göz ardı etmeyin.

Parolalarınızı paylaşmanız, bunu yaparken dikkatli olmalısınız ve bunları paylaşmayı bitirdiğinizde parolalarınızı yenilemeniz gerekebilir. Bunu belirli dönemlerde yapmanızın da çok önemlidir. Buna ek olarak, asla sosyal güvenlik numaranızı, kişisel telefon numaranızı ve kimlik lisans numaranızı şifre olarak kullanmayın.

4- Çevrim İçi Oturumları Açarken İki Kere Düşünün

Bu sitenin ne olduğunu biliyor musunuz, ondan ne talep ediyorsunuz, adres çubuğundaki adres gerçek mi ? Bunlar dikkat edilmesi gereken noktalardır. Web adreslerinin “https: //” ile başladığını unutmayın. Değilse, o siteyi iyice sorgulamanız gerekebilir. İnternet tarayıcıları ayrıca, “https: //” bilgilerinin yanında bir asma kilit ile bağlantınızın şifrelemesini gösterecektir. Bu detayı atlamayın.

5- İhbar Edin, İfşa Edin.

Kimlik hırsızlığı yaptığınızdan emin olduğunuz her hareketi bildirin ve arkadaşlarınızı uyarın. Bu şekilde yayılmalarını önleyebilirsiniz. Hemen hemen tüm e-posta servisleri bunu yapmanızı sağlayan bir altyapıya sahiptir.

6- Güvenlik Yazılımlarını İhmal Etmeyin

Kimlik hırsızlığını önleyebilecek yazılım ve uygulamaları kullanın. Onları şifre koruyucuları ile birlikte kullanmayı unutmayın. Tüm güvenlik yazılımlarınız lisanslıdır ve günceldir. Böylece bir sonraki nesil tuzaktan da saklayabilirsiniz.

7- Tek Tehlike Sadece İnternet Değil

Kimlik hırsızları her zaman Bilgisayar ve İnternet yoluyla saldırmazlar. Önemli belgeleri etrafında bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Yukarıda listelediğimiz bilgileri içeren belgeleri yok etmek ya da özel bir yerde korumayı düşünmelisiniz.

8- Kendi Kendinizi De Sorgulayın

Kimliğiniz hakkında bilmediğiniz insanlara bilgi vermekte tereddüt etmeyin. Kredi kartı ekstrelerini kimseyle paylaşmayın. Sosyal medya siteleri hakkında basit bilgi kullandığınızdan emin olun ve kişisel hayatınızla ilgili ayrıntılı bilgileri kimseyle paylaşmayın. En azından bunu yapmaya çalışın.

Online Ödemelerde Güvenlik Kıstası

Günümüzde internet üzerinden alışveriş yapmak çok yaygın bir tercih halini almıştır. Bu yöntem oturduğunuz yerden ihtiyacınız olan şeyleri karşılamak için oldukça pratik ve kullanışlıdır. Ama avantajlarının yanında dezavantajları da olan bir yöntemdir. En büyük dezavantajı ise online yapılan ödemelerin güvenli olup olmadığı sorunsalıdır. Alışveriş siteleri müşterilerinin güvenli harcama yapabilmesi için bazı sistemler uygularlar. Bunların başında 3D (üç boyutlu güvenlik sistemi)gelir.

3D Güvenlik Sistemi Nedir?

Bu sistem kullanılarak müşterilerin güvenle harcama yapması ve karşınıza çıkacak ödeme sorunlarının en aza indirgenmesi hedeflenir. Bu sistemin kullanıldığı sitelerde sizden istenen bilgiler girildikten sonra telefonunuza yaklaşık 30 saniye süre içinde bir onay kodu gönderilir. Telefonunuza gönderilen onay kodunu girerek işleminizi sizin yaptığınızı onaylamış olursunuz. Sitenin 3D güvenlik sistemi kullanıyor olması bankalar tarafından onaylanmış güvenli bir ödeme sistemine sahip olduğu anlamına gelir.

Ödeme Yaptıktan Sonra İstediğiniz Ürün Gelmediyse Ne Yapılması Gerekir?

Hesabınızdan para çekildi ama aldığınız ürün size ulaşmadıysa bilişim suçlarına başvurarak şikayetinizi dile getirebilirsiniz. Ayrıca alışveriş yapmak istediğiniz ve özellikle ilk defa kullandığınız bir siteyse size sunulan sözleşmeyi dikkatle okumanız faydalı olacaktır. Size sunulan reklamların kalitesine de göz atabilirsiniz. İade ve değişim şartlarının tutarlılığını kontrol edebilirsiniz ve çağrı hattından detaylı bilgiler isteyebilirsiniz. Elinize ulaşan ürünün mümkün olduğunca paketini veya kutusunu bozmadan 14 gün içinde iade edebilirsiniz. Çünkü bazı firmalar ürüne zarar verdiğiniz gerekçesiyle iadenizi reddedebilirler.

Kargo Teslimatı Konusunda Tüketici Hakları

Satın alınan ürün verdiğiniz adrese teslim edildiğinde sizden teslimatın yapıldığına dair onay niteliğinde bir imza istenir. İmzayı atmadan önce ürünü kontrol etmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Kontrol ettiğiniz ürün faturasız, zarar görmüş veya size uygun değilse kuryeden hasar tespit tutanağı talep edebilirsiniz. Bu tutanağı doldurarak geri gönderebilir şikayetinizi bu yolla da güvenli bir şekilde dile getirme hakkına sahipsiniz.

Virüs Yememek İçin dikkat Etmeniz Gereken 9 Şey

Gündelik hayatta bilgisayar kullanımı yaygın bir hal alırken bilgisayarları tehdit eden virüslerde çoğalmaktadır. Bu virüsler bilgisayarlarınızda ki bilgilerin kopyalanarak yanlış kullanıma yönelen şahısların eline geçebilmektedir.

Uzun yıllar bilgisayar kullanıyor olsanız bile sizin de bilgisayarınıza virüs bulaşabilir. Bu virüslerden nasıl korunabileceğinizi aşağıda maddeler halinde anlatmaya çalışacağız.

Bilgisayarınızı Virüslere Karşı Korumak İçin Neler Yapılabilir?

 • Şarkı ya da film indirmek için herhangi bir siteye giriş yapıldığı zaman sahte indir butonuna basmak bilgisayarınıza virüs girmesine sebep olacaktır.
 • İnternet tarayıcınız için güvenli olan internet tarayıcısı seçmeye özen göstermek sizi virüslerden koruyacaktır.
 • Güvenlik temalı bilgisayarınıza virüs bulaştı gibi uyarılar ( pop-up ) veren temalardan uzak durunuz. Bu temalar sizi virüslerden korumak yerine daha çok virüs bulaştırmaktadır.
 • Herkesin erişimine açık olan torrentlerden uzak durulmalıdır. Bu torrentler bilgisayarınıza virüs bulaştırmak için elverişlidir.
 • İnternetten indirilen dosyaları açmak istediğinizde herhangi bir ek program ister ise kesinlikle açmayınız. Çünkü indirilen dosya virüs içermektedir.
 • Bilginiz dışında ya da bilmediğiniz birileri tarafından gönderilen maillerde ki ek dosyaları açmayınız. Bu ek dosyalar sisteminizi çökerte bilecek ya da bilgilerini karşı tarafa gönderebilecek virüsler içermektedir.
 • İndirmek istediğiniz dosya ya da bilgileri güvenli sitelerden indirmeye özen gösteriniz.
 • Bilgisayarınıza yönetici hesabı açmamakta fayda vardır. Bu yönetici hesapları sizin bilginiz ve kontrolünüz olmadan başka bir hesaba ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle bilgisayarınızda kendiniz açıp kapatınız.
 • Bilgisayarınıza bağla olan cihazlara dikkat ediniz. Çünkü siz farkında olmadan bilgisayarınıza bağlı cihazlarda virüs olabilir. Bu tehlikeyi engellemek için bilgisayarınızda virüs taraması yaptırınız. Güvenilir bir virüs yazılım programını bilgisayarınıza kurarak haftanın ya da sizin belirlediğiniz ayın her hangi bir günü isterseniz otomatik, isterseniz sizin kontrolünüzde taratmakta fayda vardır. Anti virüs programı yüklüyken dosyalarınızı taratmak mümkün olacaktır.